مقالات

آنالایزر گاز چیست و طریق کار با آنالایزر

آنالایزر گاز چیست و طریق کار با آنالایزر؟

آنالایزر گاز چیست و طریق کار با آنالایزر؟ گاز امروزه با توجه به اینکه مصارف روز افزونی از گاز در صنایع مختلف وجود دارد و همچنین پالایشگاه ها و محیط های مرتبط به دنبال راهی برای کاهش خطرات ناشی از نشت گاز ، انفجار و همچنین احتراق هستند ، می توان گفت که استفاده از آنالایزر گاز یکی از مهم ترین بخش های به شمار می آیند.

متخصصین بسیاری در این زمینه به دنبال راهی برای آشنایی با انواع سیستم های آشکارساز حریق هستند که بتوانند آنالایزرهای گازی و همچنین نحوه عملکرد آن ها را تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با آنالایزر گاز بیشتر آشنا کنیم تا اگر قصد خرید آنالایزر گاز را داشتید ، اطلاعات مفیدی از این دستگاه در اختیار داشته باشید. با ما همراه شوید.

از جمله این گازهای سمی می توان به اکسیدهای کربن ، اکسیدهای سولفور ، اکسیدهای نیتروژن و همچنین هیدروژن اشاره کرد. از آنجا که نمی توان از یک فرمول خاص برای کشف این گازها استفاده کرد ، استفاده از ادواتی که به آن ها آنالایزر گاز گفته می شود با هدف آشکارسازی و کشف آنها بسیار رواج یافته است.

آشکارسازی این نوع گازها با استفاده از دستگاه آنالایزر گاز در واقع به شما کمک می کند که بخار مایعات و ذرات پراکنده در هوا را شناسایی کنید و آن ها را جدی تر به کار بگیرید. حتی می توانید در کمترین زمان ممکن و در لحظات اولیه نشت گاز ، هشدار های خطرناک بودن آن ها را دریافت کنید و اینجاست که از بروز هرگونه اتفاق بد در این زمینه جلوگیری خواهد شد.

 

طریقه کار با آنالایزر گاز

آنالایزر گاز از نظر موارد مصرفی آن ها به دو دسته تقسیم بندی خواهند شد. دسته اول به بررسی گازهای محیطی خواهند پرداخت و دسته دوم گازهایی که حاصل از احتراق هستند را بررسی می کنند که هریک از آن ها هم به نوبه خود به دو بخش تقسیم بندی خواهند شد.

آنالایزر گاز محیط هم خود به دو بخش تقسیم بندی می شود که شامل محیط صنعتی و هوای پاک می شود که بخش اول دتکتورهای گاز و بخش دوم دستگاه های ثابت را داراست. آنالایزر گاز حاصل از احتراق هم به دو مورد دسته بندی می شود که یکی از آنها دودکش صنایع و همچنین خروجی اگزوزها است.

نوع پرتابل در این نوع آنالایزرها در واقع به علاوه که در صنایع نظامی و جنگ مورد استفاده قرار می گیرند ، در صنایعی مانند نفت و گاز هم بسیار مورد استفاده هستند.

 

معرفی بخش های مختلف آنالایزر گاز

به طور کلی می توان گفت که هر آنالایزر گاز به دو بخش کلی  تقسیم بندی می شود :

  1. سنسور : مهمترین آنها که کار شناسایی را برعهده دارد سنسور است. اطلاعاتی که توسط سنسور کسب می شوند در واقع به صورت آنالوگ هستند که مدارات حالت دهنده را به بازه مقادیر قابل فهم برای دستگاه تبدیل خواهد کرد.
  2. پردازشگر ها : در نهایت هم پردازشگرهایی در این زمینه وجود دارند که بعد از تحلیل اطلاعات در این زمینه ریز به ریز پردازش های مختلف را در بخش های مختلف انجام می دهد.

 

روش نمونه برداری در آنالایزر گاز

در آنالایزر گاز معمولا کار نمونه برداری هم انجام می شود. در این روش ، با کمک یک پمپ مکش این کار انجام خواهد شد و پس از آنکه تمامی آنچه که میخواهید در مسیر مناسب قرار گیر شما می توانید گاز را به بخش سنسور برسانید که همان مهم ترین بخش و با ارزش ترین آن نیز هست.

در اینجا ، گازها به روش های مختلف مورد سنجش قرار می گیرد. البته نکته ای که در اینجا باید به آن دقت کنید این است که در محیط هایی که صنعتی نامیده می شوند ، به دلیل اینکه آنالایزر به طور مداوم با گازهای موردنظر در تبادل است ، شما باید به دقت ، دوام و همچنین هزینه های این بخش دقت کنید.

بلوک دیاگرام هایی که مسیر گازهای عبوری را نشان می دهند نیز از طریق ورودی ها وارد این دستگاه ها خواهند شد و همچنین کار نمونه یا کالیبراسیون را نیز انجام می دهند. در نهایت یک سنسور فشار که در این دستگاه وجود دارد میزان فشار را در نمونه چک خواهد کرد و سپس آن را به درون دستگاه خواهد فرستاد.

کلام آخر

گاز را قاتل خاموش می نامند چرا که با اینکه شما نمی توانید آن را ببینید اما ممکن است که برای شما مشکلات بسیاری را ایجاد کند. به همین دلیل استفاده از آنالایزر گاز در بخش های مختلف به شما کمک خواهد کرد که بتوانید این مقدار خطرناک را شناسایی کنید و سیاست های لازم را در برخورد با آنها داشته باشید. اگر قصد خرید آنالایزر گاز را دارید.

 

درباره‌ی شرکت مشهد دقیق :

شرکت مشهد دقیق ، نمایندگی عرضه‌ و فروش  انواع دستگاه های اندازه گیری و ابزار دقیق با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت  از کمپانی های معتبر در ایران می باشند. این شرکت با سال ها تجربه در عرصه ی واردات و عرضه ی انواع دستگاه‌های اندازه‌گیری ، دارنده ی نمایندگی رسمی کمپانی های مطرحی نظیر اکستچ و ادلر و هیوکی و فلوک و… می باشد.

کالاهای ارائه شده توسط شرکت مشهد دقیق  عبارت هستند از مولتی متر ، ارت سنج ، بروسکوپ و دوربین‌های بازرسی ، تجهیزات فشارقوی ، کالیبراتور و محصولات آزمایشگاهی و…. شرکت مشهد دقیق ، کلیه این محصولات را به همراه گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش عرضه می کند. تمامی محصولات دارای گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله است .

شما میتوانید جهت دریافت اطلاعات دقیق تر در مورد محصول و قیمت این کالا، با کارشناسان فروش و نیرو های پشتیبانی شرکت مشهد دقیق تماس حاصل فرمایید:

۰۵۱-۳۷۱۳۳۸۰۳

۰۵۱-۳۷۱۳۳۸۰۴

۰۵۱-۳۷۱۳۳۹۴۰

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید 🙂

خارج از وقت اداری:  ۰۹۱۵۷۰۷۸۹۶۲

———————————————————————————

بازگشت به لیست