مقالات

استانداردهای تست های پات کابل

استانداردهای تست های پات کابل

در صنایع مختلف برای اطمینان از مقاومت تجهیزات در برابر اضافه ولتاژهای از پیش تعیین نشده از تست مقاومت عایق استفاده می‌شود. نشت جریان الکتریکی بر اثر موارد مختلفی رخ می‌دهد که عایق‌بندی غیر اصولی و استهلاک تجهیزات دو مورد از این دلایل هستند. دستگاه هایپات Hi pot یک ابزار کاربردی برای سنجش میزان مقاومت الکتریکی عایق کابل، سیم و سایر تجهیزات صنعتی است.

خرید های پات استاندارد و اورجینال اولین قدم برای ایجاد محیط کار امن و بدون هدر رفت انرژی است. این دستگاه‌ها در انواع مختلف در داخل و خارج از کشور تولید می‌شوند. قیمت دستگاه های ‌پات  Hi pot  بر اساس کیفیت ساخت و برند سازنده دستگاه تعیین می‌شود.

hipot-standards

روش کار تست استاندارد عایق با های ‌پات  Hipot

نحوه انجام تست با استفاده از دستگاه هایپات Hi pot نسبت به نوع و جنس وسیله مورد آزمون متفاوت است. برای تجهیزاتی که بدنه فلزی دارند، یک سر پراپ مستقیم به بدنه وصل می‌شود. سر پراپ دیگر در تماس با دوشاخه دستگاه تحت تست قرار می‌گیرد. سطح ولتاژ اندازه‌گیری شده با دستگاه های پات باید برابر با استانداردهای تست های پات کابل IEC60950 1-156 باشد.

تست های ‌پات کابل معمولاً از طریق هدایت ولتاژی بیشتر از مقدار ولتاژ نامی به کابل انجام می‌شود. بعد از تزریق ولتاژ، میزان مقاومت عایق اندازه‌گیری شده و به نمایش گذاشته می‌شود. برای انجام تست روی سطوح پلاستیکی از ورقه‌های فویل آلومینیومی استفاده می‌شود. در این روش فویل در اتصال با بدنه پلاستیکی قرار می‌گیرد و یک سر پراپ به فویل متصل می‌شود. در مرحله بعد پراپ دوم به منبع تغذیه انرژی دستگاه (دوشاخه) متصل می‌شود.

رعایت نکات ایمنی استاندار هنگام انجام تست هایپات Hi pot

برای اجرای استاندارد و ایمن تست مقاومت عایق با استفاده از ابزار های پات، لازم است برخی نکات ایمنی رعایت شوند. هنگام تست کابل و سیم‌ها، از لمس بدنه کابل تحت تست خودداری کنید. از حرکت دادن کابل و تجهیزات تحت تست قبل از اتمام کار بپرهیزید. تکنسین انجام‌دهنده تست باید لباس و دستکش ایمنی به تن داشته باشد. قبل از شروع به کار دفترچه راهنما و نحوه انجام کار به‌دقت مطالعه و بررسی نمایید. علاوه بر موارد فوق لازم است نکات ایمنی کار با ولتاژ بالا بر اساس استاندارد EN 61010-1 را اجرا کنید.

خرید هایپات مطابق با استانداردهای بین‌المللی

فروشگاه تجهیزات اندازه گیری مشهد دقیق با تجربه بسیار زیاد در زمینه فروش دستگاه تست های‌ پات فعالیت می‌کند. گروه صنعتی مشهد دقیق به‌واسطه سال‌ها فعالیت در این حوزه، به‌عنوان نمایندگی رسمی برندهای مطرح و پرفروش دنیا مانند دت (DTE) و کپ (KEP) همکاری می‌کند. فروشگاه اینترنتی ابزار اندازه گیری این مرکز پرفروش‌ترین محصولات ازجمله دستگاه هایپات Hi pot مدل 50/70 را به‌صورت اصل و اورجینال به مشتریان عرضه می‌کند.

بازگشت به لیست