مقالات

همه چیز درمورد میگر ها یا تستر عایق کابل

میگر چیست؟

میگر یا تستر در واقع یک وسیله است که برای اندازه گیری مقاومت های بزرگ از آن استفاده می شود. این مقدار می تواند تا ۲ گیگا اهم باشد. همچنین این دستگاه برای سنجش مقاومت عایقی در کابل ها ، موتورها ، ترانسفورماتورها ، ژنراتورها و همچنین سایر تجهیزات الکتریکی نیز به کار رفته است.

برای اندازه گیری چنین مقاومت هایی معمولا به ولتاژ بسیار زیادی نیاز است و به همین دلیل هم دستگاهی که برای این کار مورد استفاده است باید بسیار قوی باشد. به این دستگاه همچنین ارت سنج هم گفته می شود.

در بعضی از این نوع دستگاه ها ، ولتاژ حتی به ۱۰ کیلووات هم خواهد رسید. ولتاژ در میگر معمولا بین ۱۰۰ ولت تا ۱۰ کیلو وات است. دستگاه میگر در این زمینه از یک دستگاه نسبت سنج هم بهره مند شده است. منبع ولتاژ در این دستگاه معمولا به صورت متناوب عمل خواهد کرد و به دو صورت در این بخش فعالیت می کند. در روش اولی که از این دستگاه استفاده می شود یک منبع تغذیه مانند Dc استفاده می شود که به کمک اسیلاتورها مورد استفاده قرار می گیرد.

شما باید به کمک ترانسفورماتورهایی که در این بخش وجود دارد مقدار خروجی این دستگاه را به مقدار دلخواه افزایش دهید. در روش دوم هم می توانید از یک ژنراتور ساده استفاده کنید تا بتوانید ولتاژ را به مقدار کافی افزایش دهید.

چگونه یک میگر سالم را تشخیص دهیم؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در این زمینه بدانید این است که دستگاه میگر سالم چگونه فعالیت می کند؟

دسته ای که در کنار میگر وجود دارد را می توانید بچرخانید و در این حال دو سر سیم ها به هم اتصال خواهند یافت. اگر عقربه اما روی صفر قرار بگیرد نشان دهنده این است که دستگاه شما سالم است. آنچه که باید بدانید این است که میگر جز دستگاه هایی است که به ندرت مشکلات خاص در آن ایجاد می شود اما حتی اگر مشکلی هم ایجاد شود شما می توانید آن را تشخیص دهید و به آسانی آن را حل کنید. اصول کار با میگر به شما کمک خواهد کرد که بتوانید مقاومت های مختلف را اندازه گیری کنید.

 

اصول کار با میگر 

یکی از نکاتی که باید در این زمینه بدانید اصول کار با میگر است. این نوع دستگاه معمولا در دو نوع دستی و دیجیتال وجود دارد :

دستگاه میگر معمولا با تبدیل ولتاژ ۱۲ ولت به حداقل ۱ و حداکثر ۱۰ کیلو وات خواهد بود. این ولتاژ در واقع توسط مدارهای کنترل جریان به یک سرعت کنترل تبدیل خواهد شد به طوری که به محض اینکه جریان افزایش پیدا کند از حد مجاز بیشتر نخواهد شد.

در صورتی که جریان با اتصال کوتاه به ولتاژ مورد نظر برسد ، خود دستگاه محض اطمینان این کار را انجام خواهد داد و به شما این امکان را می دهد که سیستم های درونی را حفاظت کنید و همچنین قطعات مورد نظر خود را آزمایش کنید.

در نوع دستی این دستگاه ، توسط یک دسته که در بغل آن قرار گرفته است ، آن را خواهید چرخاند به صورتی که یک ژنراتور به گردش در می آید. در نتیجه یک ولتاژ تولید می شود که در آن ولتاژ شما می توانید توسط ترانسفورماتورهای افزاینده ، جریان را افزایش دهید و سپس یکسو کننده دسته ها را به ولتاژ مستقیم تبدیل کنید و مورد استفاده قرار دهید.

طریق کار با میگر

همانطور که گفته شد این دستگاه از بخش های مختلفی تشکیل شده است که اتصالات مختلف را نیز تشکیل می دهند. شما میتوانید اتصال مثبت دستگاه را به هادی های کابل و همچنین بخش های منفی با شیلد کابل یا زمین متصل کنید. ولتاژ مناسب در این بخش یک ولتاژ نامی است که به شما اجازه می دهد مقادیری که باید را اندازه گیری کنید.

اما جهت خواندن این مقدار باید حداقل ۱۵ ثانیه صبر کنید تا این عدد ثابت شود و سپس در صورتی که کابل مشکل عایقی نداشته باشد می توانید به آسانی از آن استفاده کنید. مقاومت در نهایت هم به ۲۰ مگا اهم تبدیل خواهد شد و شما میتوانید مقدار دقیق آن را ببینید.

به طور حتم شما هم میخواهید میگر را روی دستگاه های دیگر امتحان کنید. در این حال باید مطمئن باشید که برق کامل قطع شده است چرا که ممکن است آزمایشات مختلف در این زمینه ممکن است که ایمنی نداشته باشند. پس از اینکه از عدم ولتاژ مطمئن شده اید ، می توانید با رعایت ایمنی کامل ، مقاومت دستگاه را اندازه گیری کنید.

کاربرد میگر چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که میگر چه کاربردهایی دارد؟

امروزه از این دستگاه در بخش های مختلف صنعت استفاده میگردد که میتوانید با استفاده از آن مقاومت را اندازه گیری کنید. البته از جمله کاربردهای این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شما می توانید توسط این دستگاه ، مقاومت های عایقی را در تابلوهای برق اندازه گیری کنید. همچنین انواع تجهیزات برقی و انواع ترانسفورماتورها هم وجود دارد که موتورها و کابل ها هم در این بخش وجود دارد.
  • شما میتوانید از این دستگاه برای تست و همچنین ارزیابی یک محصول نیز استفاده کنید که بعد از تولید ، نصب و یا نیازمند تعمیر است.
  • برخی اوقات دیده اید که عمر مفید یک دستگاه به اتمام رسیده و در این حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می خواهید این دستگاه را به حالت اولیه بازگردانید. در این بخش باید بدانید که این محصول می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
  • ارت سنج به بالا بردن عمر مفید تجهیزات الکتریکی مختلف کمک خواهد کرد. شما میتوانید توسط این دستگاه ایرادات مختلف را در دستگاه های خود بشناسید و این کار در رفع آن ها به شما کمک خواهد کرد.
  • آزمایش های مربوط به مفصل بندی و سرکابل ها هم به شما کمک خواهد کرد که از این دستگاه بهره مند شوید.
  • شما در نهایت این امکان را خواهید داشت تست های بازبینی را انجام دهید و اگر میخواهید کالایی را به تازگی دریافت کنید ، از سلامت آن مطمئن شوید.

 

کلام آخر

در این بخش سعی کردیم شما را با دستگاه میگر و تستر عایق بیشتر آشنا کنیم تا اگر قصد خرید تستر عایق را داشتید ، اطلاعات مفیدی از این دستگاه در اختیارتان باشد. شما میتوانید جهت دریافت مشاوره های تخصصی با همکاران ما در شرکت مشهد دقیق در تماس باشید و اطلاعات مورد نیاز خود را قبل از خرید دستگاه میگر بدست بیاورید.

بازگشت به لیست