مقالات

تست کیفیت مایعات چیست؟

blank

تست کیفیت مایعات چیست؟

دستگاه EC متر در کنترل کیفیت مایعات

تست کیفیت مایعات چیست؟ همانطور که می دانید ، بخش اعظمی از بدن انسان را مایعات تشکیل داده است. همینطور می توان گفت که کیفیت مایعات می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی داشته باشد. مردم و اغلب افراد در مورد تست کیفیت مایعات اطلاعی ندارند. در این بخش می خواهیم شما را با دستگاه های تست کیفیت مایعات آشنا کنیم پس با ما همراه شوید.

—————————————————————————

دستگاه Ph متر

اولین دستگاهی که باید به آن آشنا شوید این دستگاه است. PH متر در واقع یک ابزار علمی است که از جمله دستگاه های مهم در تجهیزات آزمایشگاهی هم به شمار می آید. در انواع آزمایشگاه های مختلف برای تست کیفیت مایعات مختلف این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در زمینه تست کیفیت مایعات این دستگاه برای اندازه گیری فعالیت های هیدروژن یونی در انواع محلول ها مورد استفاده قرار می گیرد. شما میتوانید توسط این دستگاه میزان اسیدی یا قلیایی بودن مایعات مورد نظر خود را اندازه گیری کنید.

دستگاه Ph متر

PH متر در واقع تفاوت در پتانسیل الکتریکی و الکترود مرجع را اندازه گیری خواهد کرد. به همین دلیل هم گفته می شود که PH گاهی اوقات پتانسیومتریک است. تفاوت الکتریکی بودن و آنچه که باید به آن دقت کنید اسیدی بودن یا قلیایی بودن مایعات است. معمولا PH متر را در آزمایشات مختلف برای کنترل کیفی مورد استفاده قرار می دهند.

در ابتدا ، زمانی که مفهوم PH برای اولین بار در زمینه کیفیت مایعات مورد استفاده قرار گرفت ، علت این نامگذاری این بود که یون هیدروژن را مورد بررسی قرار میداد. این دستگاه در واقع اعدادی را به شما خواهد داد که میزان اسیدی یا بازی بودن محلول را نشان خواهد داد. در نتیجه می توان گفت که PH در واقع واحدی است که میزان اسیدی بودن یا قلیایی بودن محلول را نشان می دهد.

محصولات مرتبط:

PH متر ADWQ-500PO

PH متر جیبی ارزان

PH متر قلمی مدل PH-20S

 

—————————————————————————

دستگاه EC متر در کنترل کیفیت مایعات:

دستگاه EC متر ، یک ابزار برای اندازه گیری میزان رسانائی و هدایت الکتریکی در مایعات است. هرچقدر که میزان نمک ها در مایعات مذکور بیشتر باشد ، هدایت الکتریکی هم در آنها بیشتر می شود. واحد سنجش و هدایت الکتریکی ، میکرو اهم بر سانتی متر است. کنداکتیوی متر نیز علیرغم اینکه هدایت الکتریکی آب را اندازه گیری می کند ، یک PH متر ، شوری سنج و دماسنج هم هست.

این دستگاه سازگاری با آب و هوای گوناگون را نیز به شما خواهد داد. صفحه نمایش بزرگ و خوانایی هم دارد. این دستگاه ضد آب و گرد و خاک است و قابلیت حمل آسانی هم دارد. دقت بالای این دستگاه و کاربری آسان آن باعث می شود تا عده بسیاری از افراد از این دستگاه برای کنترل کیفیت مایعات استفاده کنند.

تست کیفیت مایعات چیست؟

محصولات مرتبط:

EC متر ، PH متر ، شوری سنج ، هدایت سنج

EC متر قلمی

 

—————————————————————————

ORP متر چیست؟

ORP در واقع دستگاهی برای اندازه گیری قدرت الکتریکی است که شما میتوانید توان کار کردن را نیز در آنها بسنجید. در حقیقت گفته می شود که با دستگاه ORP متر میتوان قدرت اکسیداسیون را در زمینه احیای محلول بر اساس انواع بارهای الکتریکی اندازه گیری کنید.

واقعیت این است که سهم مواد اکسیده شده نسبت به مواد احیا شده در محیط هایی که بار الکتریکی دارند را اندازه گیری خواهند کرد. بر این اساس می توان گفت که مقادیر مثبت و منفی مختلفی در این بخش وجود دارند که که به این کمیت تعلق خواهد گرفت.

PH بالا و همچنین خاصیت احیاکنندگی باعث می شود که ORP منفی باشد. زمانی که PH پایین باشد ، قدرت اکسیدکنندگی افزایش خواهد یافت. اکسیداسیون دقیقا همان چیزی است که باعث قهوه ای شدن و زنگ زدن فلزات می شود.

تست کیفیت مایعات چیست؟

محجصولات مرتبط:

کیت کالیبراسیون کلر سنج ، ORP متر

فروش ORP متر EXTECH RE300

—————————————————————————

کلرسنج

کلرسنج هم یکی دیگر از دستگاه هایی است که در زمینه کیفیت مایعات مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه اندازه گیری می کند که میزان کلر باقیمانده و کلر کلی در مایعات چقدر است. زمانی که یک مقدار کلر در آب حل می شود ، هیدرولیز خواهد شد و تشکیل اسید می دهد. HOCL یک اسید ضعیف است که در نهایت واپاشی می شود و به یون هیپوکلریت تبدیل خواهد شد.

کلرسنج

به طور مجموع می توان گفت که غلظت نسبی کلر در مایعات مختلف است و به همین دلیل هم شما به یک دستگاه کلرسنج در زمینه کنترل کیفیت مایعات نیاز خواهید داشت.

زمانی که PH کاهش پیدا می کند ، قدرت گندزدایی کلر هم افزایش پیدا خواهد کرد. کلرسنج اما معمولا دارای انواع مختلفی است. این دستگاه محدوده اندازه گیری متفاوتی دارد. شما زمانی که میخواهید یک کلرسنج را خریداری کنید ، باید به دقت دستگاه توجه کنید.

همچنین زمان پاسخگویی باید سریع باشد. زمانی که باطری دستگاه تمام می شود ، سیستم هشدار فعال خواهد شد و خاموشی اتوماتیک هم در صورت استفاده نکردن از این دستگاه از جمله امکانات آن است.

محصولات مرتبط:

کلر سنج Extech TB400

کلر متر Extech FL700

—————————————————————————

اکسیژن متر

یکی دیگر از دستگاه هایی که در کنترل کیفیت مایعات مورد استفاده قرار می گیرد اکسیژن متر است. این دستگاه در واقع برای اندازه گیری مقدار اکسیژن مایع و یا محیط است. در بسیاری از موارد ، مقدار اکسیژن می تواند بسیار مهم باشد پس اگر این دستگاه را جز تجهیزات کنترلی و همچنین ابزار دقیق دانستید نباید تعجب کنید.

دستگاه اکسیژن متر برای انواع محلول های مختلف مورد استفاده قرار خواهد گرفت. البته برخی از این دستگاه ها توانایی سنجش میزان اکسیژن محیط و مایعات را با هم دارند. اکسیژن متر محلول دارای یک الکترود است که نمونه محلولی که در آن وجود دارد به واسطه یک غشاء که خاصیت تراوایی دارد نگهداری خواهد شد. زمانی که OS از این غشا عبور کند ، به یک الکترود خواهد رسید که بخش اصلی در کنترل کیفیت مایعات در این دستگاه است.

اکسیژن متر

انواع اکسیژن مترهایی که برای مایعات مورد استفاده قرار می گیرند شامل اکسیژن متر قلمی ، اکسیژن متر جیبی ، اکسیژن متر پرتابل،  اکسیژن مترهای رومیزی و همچنین اکسیژن متر آنلاین است. این دستگاه ها با اینکه انواع متفاوتی دارند اما برخی از آن ها به شما این امکان را خواهند داد که بتوانید کنترل کیفیت مایعات را به آسانی انجام دهید.

محصولات مرتبط:

اکسیژن متر پرتابل Extech DO700

کلر متر Extech FL700

—————————————————————————

درباره‌ی شرکت مشهد دقیق :

شرکت مشهد دقیق ، نمایندگی عرضه‌ و فروش  انواع دستگاه های اندازه گیری و ابزار دقیق با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از کمپانی های معتبر در ایران می باشند. این شرکت با سال ها تجربه در عرصه ی واردات و عرضه ی انواع دستگاه‌های اندازه‌گیری ، دارنده ی نمایندگی رسمی کمپانی های مطرحی نظیر اکستچ و ادلر و هیوکی و فلوک و… می باشد.

کالاهای ارائه شده توسط شرکت مشهد دقیق عبارت هستند از مولتی متر ، ارت سنج ، بروسکوپ و دوربین‌های بازرسی، تجهیزات فشارقوی ، کالیبراتور و محصولات آزمایشگاهی و… .شرکت مشهد دقیق ، کلیه این محصولات را به همراه گارانتی تعویض و خدمات پس از فروش عرضه می کند. تمامی تستر های کیفیت دارای گارانتی یک ساله و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله است.

شما میتوانید جهت دریافت اطلاعات دقیق تر در مورد محصول و قیمت این کالا ، با کارشناسان فروش و نیرو های پشتیبانی شرکت مشهد دقیق تماس حاصل فرمایید:

۰۵۱-۳۷۱۳۳۸۰۳

۰۵۱-۳۷۱۳۳۸۰۴

۰۵۱-۳۷۱۳۳۹۴۰

خارج از وقت اداری:  ۰۹۱۵۷۰۷۸۹۶۲blank

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *