حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

دوربین حرارتی چیست؟ نحوه کارکرد دوربین حرارتی

مشخصات دوربین حرارتی خوب

دوربین های حرارتی ابزارآلاتی در صنعت هستند که جهت شناسایی عیوب مختلف در نگهداری و همچنین تعمیراتی که مبتنی بر تغییر وضعیت های مرتبط به دما هستند کار خواهند کرد. در این بخش می خواهیم شما را با نحوه کار کردن با دوربین حرارتی آشنا کنیم پس با ما همراه شوید!

دوربین حرارتی چیست

نحوه کارکرد کلی دوربین حرارتی چگونه است؟

در طبیعت گفته می شود که هر شی و یا جانداری که دمایی بالاتر از ۰ مطلق با -۲۷۳ درجه سلسیوس داشته باشد، یک سری امواج مادون قرمز از خود ساطع خواهد کرد که این امواج بسته به ماهیت ساختاری آن جسم، هندسه و همچنین سطح آن می تواند متفاوت باشد.

برخلاف تصور افراد که فکر می کنند، دوربین حرارتی در واقع به شما این امکان را می دهد که اشعه مادون قرمزی که از شی متصاعد می شود را مشاهده کنید.

این دستگاه در واقع انتشارات ناشی از این بخش را چک خواهد کرد و نتیجه را به صورت دما به شما ارائه می دهد. نام دیگر این نوع دوربین ها ترمال کمرا و یا ترموویژن است.

پس در گام نخست باید بدانید که اطلاعاتی که در این بخش به دست می آورید در واقع همان اطلاعات مربوط به اشعه ها هستند.

اگر گاهی دماهای غیرمنطقی را میبینید نشان از این نیست که دما واقعا همین قدر است بلکه در واقع باید درون اجسام را بررسی کنید.

تعداد اندکی از اشیا هستند که امواج مادون قرمز را از خود عبور میدهند که از جمله آنها می توانیم به فلز ژرمانیم اشاره کنیم.

در موارد خاص می توان گفت که پنجره ها را از این فلز می سازند تا شما بتوانید درون آن ها را با دوربین حرارتی مشاهده کنید.

دوربین های معمولی به صورت خاص نمی توانند تا این حد دقیق عمل کنند و شاید تنها بتوانند نشتی های گاز و طیق حرارتی را با آن ها مشاهده کرد.

البته استفاده از انواع دوربین های مخصوص شناسایی گاز هم در این بخش مهم است.

 

چه پارامترهایی در انتخاب و خرید دوربین حرارتی مهم هستند؟

شما باید پارامترهای بسیاری را در این زمینه شناسایی کنید که شامل توانایی دوربین ها و همچنین کاربرد آن ها در فیلدهای مختلف هستند.

به زبان ساده اگر بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم می توانیم اینطور بگوییم که تنها گران بودن دوربینی که خریداری می کنید نمی تواند یک ملاک خوب برای عالی بودن این دوربین ها باشد، بلکه آنچه که باید به آن دقت کنید این است که این دوربین کدام یک از نیازهای شما را پوشش خواهد داد.

بدین منظور در ادامه این مطلب به معرفی پارامترهای مهم در انتخاب بهترین دوربین حرارتی خواهیم پرداخت.

خرید دوربین حرارتی

رزولوشن

کیفیت یا همان رزولوشن یکی از مهمترین بخش ها در انتخاب و خرید دوربین حرارتی است. شما باید با این بخش در واقع کیفیت تصویربرداری و دقت دوربین را نگاه کنید.

هرچقدر که رزولوشن بالاتر باشد، کیفیت عکس حرارتی گرفته شده هم بالاتر خواهد بود و دقت اندازه گیری دما حتی در فواصلی که دورتر هستند هم بالاتر می آید.

بنابراین اولین نکته ای که باید در خرید به آن دقت کنید رزولوشن است.

محدوده دمایی در دوربین حرارتی

یکی دیگر از مهم ترین نکات در خرید همان محدوده دمایی است. این محدوده باید با توجه به نیازهای کاربر انتخاب شود.

میدان دید هم در دوربین حرارتی مهم است. بهتر است که شما از میدان دید کم برای فواصل دور و همچنین میدان دید باز برای فضای نزدیک استفاده کنید.

به جز محدوده دمایی به حساسیت حرارتی هم خواهیم رسید. این عدد در واقع در تفکیک دماها مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور مثال می توان گفت که برای یک دوربین با حساسیت در حد ۰٫۰۴ درجه سانتی گراد، دماهایی که این مقدار قابلیت تفکیک شدن را دارند با رنگ متفاوت نشان خواهند داد.

فوکوس در دوربین حرارتی

بخش بعدی که در این دوربین ها به آن برخواهیم خورد در واقع فوکوس است. حالت های مختلفی برای فوکوس وجود دارد که از جمله آنها می توانیم به فوکوس دستی، موتورایز، اتوماتیک و همچنین کامپیوتری اشاره کنیم.

انتخاب این پارامترهای مختلف با اپراتور شما رابطه مستقیم دارد.

زوم

زوم هم از جمله بخش هایی است که شما باید حین خرید این دوربین ها به آن دقت کنید. هرچقدر که زوم بیشتر باشد کیفیت کمتر خواهد شد.

نقطه یا اسپات، هرچقدر که این تعداد نقطه ها، ناحیه ها و همچنین خط های قابل قراردادن در نمایشگر دوربین شما بیشتر باشد، به شما این امکان را می دهد تا به صورت همزمان بتوانید تجهیزات مختلف را از نظر دمایی با هم مقایسه کنید.

ترکیب تصاویر حرارتی و طبیعی هم به شما این امکان را می دهد که بخش معیوب این تجهیزات را روی تصویر دیجیتالی ایجاد کنید.

این قابلیت شارژ حرارتی به صورت انتقال یافته ایجاد خواهد شد و قیمت مشخصی را محاسبه می کند. اگر شما بخواهید، میتوانید از پالت های رنگ بندی مختلف استفاده کنید که جهت نمایش تصویر، آنالیز حرارتی و همچنین ایجاد توانایی هایی مانند عیب یابی به شما کمک خواهند کرد.

مشخصات دوربین حرارتی خوب

شما همچنین در برخی از انواع دوربین حرارتی می توانید امکان ضبط صدا را نیز داشته باشید و با این ویژگی در واقع کاربری که بر روی عکس تمرکز دارد می تواند پس از این صدا را نیز بررسی کند.

البته جهت مشاهده هدفی که در راه است و شما میخواهید از آن عکس برداری کنید می توانید از نشانگرهای لیزری استفاده کنید، مخصوصا زمانی که به علت دمای یکسان هدف و همچنین محیط، قادر به شناسایی هدف خاص در تصویر نیستید.

کلام آخر

به طور کل میتوان گفت که استفاده از دوربین حرارتی دارای نکات بسیاری است. اگر شما هم میخواهید یک دوربین حرارتی را خریداری کنید، بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که این دوربین ها را با مشورت یک متخصص خریداری کنید چرا که ممکن است که دستگاهی که با قیمت زیاد خریداری می کنید، برای شما آنقدر مفید نباشد که تصور می کنید.

شما باید ببینید که هدفتان از خرید دوربین حرارتی چیست و سپس اقدام به خرید انواع مختلف این دوربین ها کنید.

کارشناسان ما در شرکت مشهد دقیق آماده ارائه مشاوره در زمینه خرید انواع دوربین های حرارتی به شما عزیزان هستند.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
مشهد ، خیابان تورج ، نبش تورج 13 ، پلاک 99
051-37133803 , 051-37133804 , 09157078962
info@iranbtm.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول