حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آنالایزر گاز چیست و طریق کار با آنالایزر گاز

طریقه کار با آنالایزر گاز

امروزه با توجه به اینکه مصارف روزافزونی از گاز در صنایع مختلف وجود دارد و همچنین پالایشگاه ها و محیط های مرتبط به دنبال راهی برای کاهش خطرات ناشی از نشت گاز، انفجار و همچنین احتراق هستند، می توان گفت که استفاده از آنالایزر گاز یکی از مهم ترین بخش های به شمار می آیند.

متخصصین بسیاری در این زمینه به دنبال راهی برای آشنایی با انواع سیستم های آشکارساز حریق هستند که بتوانند آنالایزرهای گازی و همچنین نحوه عملکرد آن ها را تحت تاثیر قرار دهند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با آنالایزر گاز بیشتر آشنا کنیم تا اگر قصد خرید آنالایزر گاز را داشتید، اطلاعات مفیدی از این دستگاه در اختیار داشته باشید. با ما همراه شوید.

آنالایزر گاز

مواد جامد یا مایع، زمانی که حرارت زیادی ببینند، ممکن است که از خود گازهایی تصاعد کنند که محیط اطراف را آلوده می کند. این گازها بسیار شبیه به هوای تنفسی هستند و از اتمسفر هم جدا نخواهند شد.

مسمومیت هایی که به واسطه این گازها ایجاد خواهد شد، در صورتی که درمان نشود ممکن است که حتی باعث مرگ عده بسیاری شود چرا که این گازهای سمی از طریق خون وارد کل بدن خواهند شد و پس از چند ثانیه خود را به مراکز عصبی می رساند و همین هم می تواند باعث مرگ فرد شود.

از جمله این گازهای سمی می توان به اکسیدهای کربن، اکسیدهای سولفور، اکسیدهای نیتروژن و همچنین هیدروژن اشاره کرد.

از آنجا که نمی توان از یک فرمول خاص برای کشف این گازها استفاده کرد، استفاده از ادواتی که به آن ها آنالایزر گاز گفته می شود با هدف آشکارسازی و کشف آن ها بسیار رواج یافته است.

آشکارسازی این نوع گازها با استفاده از دستگاه آنالایزر گاز در واقع به شما کمک می کند که بخار مایعات و ذرات پراکنده در هوا را شناسایی کنید و آن ها را جدی تر به کار بگیرید.

حتی می توانید در کمترین زمان ممکن و در لحظات اولیه نشت گاز، هشدار های خطرناک بودن آن ها را دریافت کنید و اینجاست که از بروز هرگونه اتفاق بد در این زمینه جلوگیری خواهد شد.

 

طریقه کار با آنالایزر گاز

آنالایزر گاز از نظر موارد مصرفی آن ها به دو دسته تقسیم بندی خواهند شد.

دسته اول به بررسی گازهای محیطی خواهند پرداخت و دسته دوم گازهایی که حاصل از احتراق هستند را بررسی می کنند که هریک از آن ها هم به نوبه خود به دو بخش تقسیم بندی خواهند شد.

آنالایزر گاز محیط هم خود به دو بخش تقسیم بندی می شود که شامل محیط صنعتی و هوای پاک می شود که بخش اول دتکتورهای گاز و بخش دوم دستگاه های ثابت را داراست.

آنالایزر گاز حاصل از احتراق هم به دو مورد دسته بندی می شود که یکی از آنها دودکش صنایع و همچنین خروجی اگزوزها است.

نوع پرتابل در این نوع آنالایزرها در واقع به علاوه که در صنایع نظامی و جنگ مورد استفاده قرار می گیرند، در صنایعی مانند نفت و گاز هم بسیار مورد استفاده هستند.

طریقه کار با آنالایزر گاز

 

معرفی بخش های مختلف آنالایزر گاز

به طور کلی می توان گفت که هر آنالایزر گاز به چند بخش تقسیم بندی می شود که مهمترین آن ها که کار شناسایی را برعهده دارد سنسور است.

اطلاعاتی که توسط سنسور کسب می شوند در واقع به صورت آنالوگ هستند که مدارات حالت دهنده را به بازه مقادیر قابل فهم برای دستگاه تبدیل خواهد کرد.

در نهایت هم پردازشگرهایی در این زمینه وجود دارند که بعد از تحلیل اطلاعات در این زمینه ریز به ریز پردازش های مختلف را در بخش های مختلف انجام می دهد.

اگر شما در تشخیص نوع گاز دچار مشکل شده اید، اینطور به نظر می رسد که میتوانید سنسورهای مختلفی را استفاده کنید.

چنانچه که نوع سنسور و همچنین آشکارسازی توسط آنالایزر گاز با اختلال ایجاد شود ممکن است که هر سنسور مزایا و معایب مختلفی را برای شما ایجاد کند.

انتخاب نادرست نیز باعث می شود که شما بازده مناسب را از این دستگاه ها نگیرید و حتی ممکن است که با خروجی های غلط دست به عکس العمل های غلط هم بزنید.

 

روش نمونه برداری در آنالایزر گاز

در آنالایزر گاز معمولا کار نمونه برداری هم انجام می شود. در این روش، با کمک یک پمپ مکش این کار انجام خواهد شد و پس از آنکه تمامی آنچه که میخواهید در مسیر مناسب قرار گیر شما می توانید گاز را به بخش سنسور برسانسد که همان مهم ترین بخش و با ارزش ترین آن نیز هست.

در اینجا، گازها به روش های مختلف مورد سنجش قرار می گیرد.

البته نکته ای که در اینجا باید به آن دقت کنید این است که در محیط هایی که صنعتی نامیده می شوند، به دلیل اینکه آنالایزر به طور مداوم با گازهای موردنظر در تبادل است، شما باید به دقت، دوام و همچنین هزینه های این بخش دقت کنید.

بلوک دیاگرام هایی که مسیر گازهای عبوری را نشان می دهند نیز از طریق ورودی ها وارد این دستگاه ها خواهند شد و همچنین کار نمونه یا کالیبراسیون را نیز انجام می دهند.

در نهایت یک سنسور فشار که در این دستگاه وجود دارد میزان فشار را در نمونه چک خواهد کرد و سپس آن را به درون دستگاه خواهد فرستاد.

روش نمونه برداری در آنالایزر گاز

در درون دستگاه آنالایزر گاز یک سنسور مادون قرمز وجود دارد. منبع نور هم به صورت یک فیلامان کار خواهد کرد که زمانی که به یک دمای معین برسد طیف طول موج مشخصی را در این بخش خواهد داشت.

اما طیف طول موج از یک چرخ گردان ایجاد خواهد شد که نوری را از خود ساطع می کند. در نهایت گاز به بخشی خواهد رسید که آن را آنالیز می کنید و همین هم باعث می شود که مقدار خطرناک آن شناخته شود.

 

کلام آخر

گاز را قاتل خاموش می نامند چرا که با اینکه شما نمی توانید آن را ببینید اما ممکن است که برای شما مشکلات بسیاری را ایجاد کند.

به همین دلیل استفاده از آنالایزر گاز در بخش های مختلف به شما کمک خواهد کرد که بتوانید این مقدار خطرناک را شناسایی کنید و سیاست های لازم را در برخورد با آنها داشته باشید.

اگر قصد خرید آنالایزر گاز را دارید، میتوانید با همکاران ما در شرکت مشهد دقیق در تماس باشید و اطلاعات کاملی را از این دستگاه را بدست آورید و همچنین آنالایزر گاز را با بهترین قیمت خریداری کنید.

مدیر سایت
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما
مشهد ، میدان صاحب الزمان، مجتمع تجاری سبحان ، طبقه +1، واحد 10
051-37133803 , 051-37133804 , 09157078962
info@iranbtm.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول